Jak správně číst termogramy
13.11.2017
Ukázat vše

Princip termovize – jak to funguje?

Možná se ptáte, co termografie vůbec znamená. Tak jdeme na to!

 

Infračervená termografie je vědní obor, zabývající se analýzou rozložení teplotního pole na povrchu tělesa, a to bezkontaktním a nedestruktivním způsobem. K této analýze jee potřeba profesionální termokamera, která zajistí povrchovou teplotu těles s vysokou přesností (cca 0,1 °C) v bodech po celém snímku. Tyto body vytvoří viditelný barevný infračervený snímek neboli termogram.

 

Bez výjimky každé těleso v našem vesmíru vyzařuje infračervené záření. Právě toto záření je kamera schopna zobrazit a následně spočítat pouze povrchovou teplotu měřeného předmětu, či objektu. Přesnost výsledné teploty povrchu však záleží na dvou velmi důležitých parametrech – emisivita a zdánlivá odražená teplota.

 

Emisivita je vlastnost materiálu související s jeho schopností vyzařovat tepelné záření. Nejvyšší emisivita je u tzv absolutně černého tělesa (ε = 1), což je těleso, které pohlcuje veškeré na něj dopadající záření. U reálného tělesa je emisivita vždy než 1.

 

Zdánlivá odražená teplota je okolní tepelné záření, které se odráží od lesklých povrchů měřeného objektu a dopadá na detektor termokamery.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *